Pravoslavna - srpska Nova godina

Pravoslavna Nova godina, prema julijanskom kalendaru slavi se 14. januara. Ovaj kalendar, osim srpske pravoslavne crkve, poštuju i ruska, bugarska i gruzijska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, monasi sa Svete gore i starokalendarci u Grčkoj

Pravoslavna - srpska Nova godina
14 Januar 2013

srpska nova godina Pravoslavna Nova godina, prema julijanskom kalendaru slavi se 14. januara. Ovaj kalendar, osim srpske pravoslavne crkve, poštuju i ruska, bugarska i gruzijska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, monasi sa Svete gore i starokalendarci u Grčkoj.

Dan koji Srbi proslavljaju kao sopstvenu Novu godinu za Crkvu je praznični. Obeležavaju se Obrezanje Gospodnje i Dan sv. Vasilija Velikog. U narodu je ovaj dan poznat i kao Mali Božić.

U nekim krajevima , 14. januara, ponavljani su običaji vezani za Badnji dan i Božić. Sa radošću se iščekivao položajnik i badnjak unosio u kuću. Lomila se vasilica - kolač sličan česnici, u kojem su skrivani novčić i druga znamenja kao simboli blagostanja, zdravlja i napretka. Na taj dan u Hercegovini su spaljivali ostatke badnjaka, a u Vojvodini palili vatre na raskršćima. Svetlost i vatra trebalo je da donesu radost i očiste od grehova.

U vreme Karađorđeve vlasti, na Mali Božić održavana su skupštinska zasedanja. Tada se svodio bilans prethodne godine i pravili se planovi za narednih dvanaest meseci.

Četrnaesti januar željno su iščekivale i neudate devojke. Na ovaj dan, u nekim krajevima poznat i kao Ženski Božić, gatale su da li će se udati u godini koja dolazi. Pre svitanja, posle neprospavane noći, devojke su se pele na tavan i sa njega bacale svoju obuću. Ako su vrhovi opanaka bili okrenuti od kuće, verovalo se da će se devojka udati, i otići na onu stranu prema kojoj se obuća okrenula pri padu. Udavačama na Kosovu prosidba je bila zagarantovana ako na Mali Božić prenoće u tuđoj kući.

Smeštaj Privatni smeštaj Smeštaj sa bazenom Hoteli u Sokobanji Pansioni Seoski turizam Smeštaj na jezeru Cenovnik O Sokobanji O Sokobanji Istorija Istorija Prvi tragovi naselja Turski period Prvi ustanak Naredba 1837-1880 Do II svetskog rata NOB i revolucija Zdravstvo Zdravstvo Zdravstveni turizam Faktori lečenja Kupanje Inhalacija Radioaktivnost Radioaktivne vode Mineralne vode Lekovite vode Znamenite ličnosti Kako doći? Klima Oblačnost Padavine Magla Vetar Vegetacija Vremenska prognoza Odgovori Predsednika Opštine Gradski vodič Gradski vodič Izletišta Parkovi Mapa grada Crkve Autobuske linije Doček nove godine Wellness centar Restorani Akva Park Etno restoran STARA VODENICA Vesti Linkovi Nekretnine Kontakt